Upper Hutt Results - 2008 NZ Roller Skating Nationals (Auckland)

Figures | Freeskating | Inline | Dance Pairs | Solo Dance | Creative Solo Dance |
Precision |
Awards | Speed

 

Charles Jacobsen Trophy for the club gaining the most points in all artistic events at the National Championships

 

FIGURES

 

 

Masters Ladies

Paula Boulcott

3rd

 

 

 

Masters Mens

Roger Boulcott

1st

 

Basil Jones

3rd

 

 

 

Senior Ladies

Sarah-Jane Jones

1st

 

 

 

Junior Ladies

Kimberley Dean

5th

 

 

 

Cadet Ladies

Emma Patrick

3rd

 

Emma Hazelwood

6th

 

Nika Thomson

7th

 

Tanya McCarthy

11th

 

Stefanie McCallun

12th

 

 

 

Cadet Mens

Oliver Ewert

1st

 

 

 

Classic Ladies

Raewyn Hailes

1st

 

 

 

Intermediate Ladies

Kelsi Linney

1st

 

Tanya McCarthy

2nd

 

Michelle Crosby

3rd

 

 

 

Elementary

Kyra Thomson

3rd

 

 

 

Tiny Tots

Michaela Steiner

3rd

 

 

 

Youth Ladies

Chantelle McCarthy

6th

 

 

 

Youth Mens

Jack Patrick

1st

 

 

 

Novice

Grace Cooper

4th

 

Tanja deWilde

6th

 

Claudia Steiner

9th

 

Martina Steiner

11th

 

Sarah Pratt

13th

 

 

 

LOOPS

 

 

Advanced Ladies

Emma Patrick

1st

 

Emma Hazelwood

3rd

 

 

 

Open Mens

Oliver Ewert

1st

Top

 

 

 

 

 

FREESKATING

 

 

Senior Ladies

Sarah Jane Jones

1st

 

 

 

Junior Ladies

Laura McKenzie

3rd

 

 

 

Cadet Ladies

Tessa Halcrow-Webb

1st

 

Emma Hazelwood

6th

 

Nika Thomson

7th

 

Emma Patrick

8th

 

 

 

Intermediate Mens

Jack Patrick

1st

 

 

 

Elementary Girls

Kyra Thomson

2nd

 

Martina Steiner

6th

 

 

 

Tiny Tot Girls

Michaela Steiner

6th

 

 

 

Youth Ladies

Vanessa Bowden

5th

 

 

 

Novice Ladies

Rosie Carter

3rd

 

Grace Cooper

4th

 

Angela Pratt

5th

 

Holly Paterson

7th

 

Tanja deWilde

8th

 

Sarah Pratt

9th

 

Jacinta Bowden

11th

 

Susan Paterson

14th

Top

 

 

 

 

 

INLINE FREESKATING

 

 

International

Sarah-Jane Jones

1st

 

Nika Thomson

2nd

 

Laura McKenzie

3rd

 

 

 

Junior

Rosie Carter

2nd

Top

 

 

 

 

 

DANCE PAIRS

 

 

Cadet

Nika Thomson and Oliver Ewert

1st

 

 

 

SOLO DANCE

 

 

Senior

Sarah-Jane Jones

1st

 

 

 

Junior

Kimberley Dean

6th

 

 

 

Masters

Basil Jones

4th

 

Paula Boulcott

5th

 

 

 

Cadet

Emma Hazelwood

1st

 

Emma Patrick

3rd

 

Oliver Ewert

5th

 

Tanya McCarthy

6th

 

Stefanie McCallum

7th

 

Kelsi Linney

8th

 

 

 

Classic

Raewyn Hailes

1st

 

 

 

Elementary

Kyra Thomson

2nd

 

 

 

Youth

Vanessa Bowden

2nd

 

Angela Pratt

3rd

 

Chantelle McCarthy

4th

 

 

 

Novice

Claudia Steiner

2nd

 

Tanja deWilde

4th

 

Rosie Carter

5th

 

Grace Cooper

6th

 

Sarah Pratt

9th

 

Martina Steiner

10th

 

Holly Paterson

12th

 

Susan Paterson

13th

Top

 

 

 

 

 

CREATIVE SOLO DANCE

 

 

Masters

Basil Jones

4th

 

Paula Boulcott

6th

 

 

 

Cadet

Emma Hazelwood

2nd

 

Emma Patrick

4th

 

Kelsi Linney

5th

 

Oliver Ewert

7th

 

Tanya McCarthy

8th

 

Stefanie McCallum

11th

 

 

 

Classic

Raewyn Hailes

1st

 

 

 

Intermediate

Chantelle McCarthy

6th

 

 

 

Elementary

Kyra Thomson

2nd

Top

 

 

 

 

 

PRECISION

 

 

Freshman Mini Cheers Chics

Angela Pratt, Sarah Pratt, Tanja deWilde, Chantelle McCarthy, Rosie Carter, Vanessa Bowden, Emma Hazelwood

1st

Top

 

 

 

 

 

AWARDS

 

 

Charles Jacobsen Trophy for the club gaining the most points in all artistic events at the National Championships

Upper Hutt

 

 

 

 

Jack Fanthorpe Memorial Fund Award, awarded to the artistic skater who has achieved the most in nationals and international fields having a sense of commitment to the sport of skating

Sarah-Jane Jones

 

 

 

 

Avis Berry Trophy, awarded to the artistic skater who gains the most points overall at the National Championships

Sarah-Jane Jones

 

 

 

 

The Italian Trophy awarded to the highest placed New Zealand artistic skater or team who has placed in the top 50% of their event at the Senior World Championship

Sarah-Jane Jones

 

 

 

 

Joe Bright Memorial Trophy for services to precision, awarded to an individual for the services, commitment and dedication to the sport of precision during the year

Emma Hazelwood

 

Top

 

 

 

 

 

ROAD SPEED

 

 

Senior Mens

Sam Wright

 

Top

 

 

 

 

 

Back to Results.